Konec března jako vždy přináší první skutečně teplé dni a to je pro motoristu neklamné znamení, že by měl vytáhnout z garáže letní pneumatiky a přezout. Kdy přezouvat, jaké pneumatiky zvolit a je výhodné nechat si vyměnit kola v pneuservisu? Nejen na tyto otázky nabízíme odpověď v článku.

S prvními jarními paprsky slunce není nutné hned měnit plány na víkend a vytahovat hever jako na podzim, když nečekaně napadne sníh. Naopak se doporučuje na zimních pneumatikách ještě první jarní dni vydržet, není žádné překvapení, když se zima začátkem dubna ještě na pár dní vrátí. Kdo si je vědom, že má zimní pneumatiky již dlouho a vzorek asi už nebude mít zákonem dané 4 mm, ten je na jaře záměrně dojíždí. Někdo na nich jezdí ze stejného důvodu i v létě, ale to nelze vhledem k rozdílným vlastnostem letních a zimních pneumatik doporučit.

Obecně se doporučuje obouvat letní pneumatiky ve chvílích, kdy je teplota nad 17 °C, zimní obutí naopak optimálně funguje ve chvílích, kdy je rtuť teploměru pod sedmičkou. Současné teploty jsou zhruba mezi a tak je na každém, jestli už riskne přezutí a bude doufat, že bude už jen tepleji nebo radši pro jistotu ještě pár dní zůstane na zimních pneumatikách.

Výměna: Doma nebo v servisu?

Kdo má možnost pneumatiky skladovat doma, nejčastěji v garáži, ten zvládne výměnu za pár desítek minut – je to snadná práce. Akorát je potřeba na závěr pořádně dotáhnout šrouby, aby pak motorista neztratil za jízdy vlastní kola… Někteří motoristé však dvakrát ročně jezdí do pneuservisu. Důvody jsou různé – buď výměnu pneumatik nezvládají, nebo nemají podmínky pro výměnu či jim chybí druhá sada ráfků a tak vždy potřebují přezout pneumatiky doslova. Každá taková návštěva vyjde na pár stovek, ale obvykle má řidič aspoň vyvážená kola – to bývá v ceně.

Co ale dělat v případě, že letní pneumatiky po minulé sezoně byly na odpis a teď je potřeba pořídit nové? Rozhodně se obloukem vyhněte nabídkám pneumatik v supermarketech. Rovněž neberte podezřele levné pneumatiky, v této oblasti jsou nechvalně proslulé zejména pneumatiky z Číny a ani protektory nemusí být žádnou výhrou. Je čistě na každém řidiči, zda se spokojí s ekonomickými značkami jako je Barum, Sava nebo Madador či zvolí prémiové značky (Continental, Pirelli, Michelin a další). Výběr i nákup lze provést pohodlně přes internet třeba na adrese www.pneu.extralevne-pneu.cz.

Zkontrolujte si tlak!

Po samotné výměně pneumatik jistě nebude od věci také zkontrolovat tlak a případně u benzinky dohustit pneumatiky na hodnotu doporučenou výrobcem – tu lze najít v manuálu k vozu a také někde v autě (zevnitř krytu hrdla palivové nádrže, na středovém sloupku, na dveřích u řidiče či spolujezdce nebo na spodní straně přístrojové desky). Rovněž je možné řídit se hodnotou, kterou udává výrobce konkrétní pneumatiky. Obecně se ale doporučený tlak pohybuje okolo 2,3 bar.