Již nám začal podzim a toto roční období signalizuje všem motoristům, že je potřeba připravit zimní výbavu pro své automobily. Předpovědi nejsou zrovna příznivé, co se týče hezkého počasí. Dočkat zimy se prý můžeme velice brzy, a proto není dobré situaci na silnicích podceňovat. Na prvním místě by vždy měla být bezpečnost, protože každé zaváhání a nedbalost může mít i fatální následky.
V souvislosti se zimním obdobím a automobily jsou základní výbavou zimní pneumatiky. Každý řidič by ně měl mít přezuto. Díky nim lze výrazně snížit riziko nehody, protože brzdná dráha je mnohem kratší, než v případě letních pneu, na kterých se často stává automobil při brzdění až neovladatelný. Výkon a ovládání letních pneumatik na sněhu a ledu je téměř nulová. Kdy je však nejlepší čas na přezutí pneumatik?
Díky zimním pneumatikám vás žádná sněhová nadílka či náledí nezaskoší, zdroj: Barum-pneu.cz
Kdy přezout z letních na zimní pneu?
Pokud je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu, případně námraza, stanovuje zákon mít na voze zimní pneu od 1.listopadu do 31. března. Jestliže byste v takových podmínkách jezdili na letních pneumatikách, riskujete nejen tučnou pokutu, pokud by vás zastavila silniční kontrola, ale můžete způsobit dopravní nehodu, čímž ohrožujete své zdraví, i zdraví ostatních účastníků silničního provozu.
Zákon, který upravuje povinnost využívat zimní pneumatiky, však není zcela striktní. Dovoluje motoristům reagovat na aktuální počasí a povětrnostní podmínky, které zrovna panují. Může se tedy stát, že zima bude velmi mírná nebo naopak krutá. Lze se také řídit teplotou. Přezutí pneu se doporučuje, pokud teplota klesne pod 7°C. Nicméně na zimu by se měl připravit každý řidič. Ti, co dojíždí denně do práce, využívají automobil obecně, i takoví, co jezdí jen příležitostně. Nikdy nevíte, s jakou vás počasí překvapí a podmínky v zimním období se mohou změnit doslova z minuty na minutu.
Proč používat zimní pneumatiky?
„Používání zimních gum má svůj opodstatněný důvod. Silnice má v zimním období naprosto jiné vlastnosti, než v létě, kdy je vesměs teplo a sucho. Tyto pneumatiky se vyrábějí z měkčích směsí. Tím se zlepšují mechanické vlastnosti pneumatiky právě za nízkých teplot. Dále disponují lamelovaným dezénem, kde jsou hluboké kanálky, které účinně odvádí vodu z dezénu. Systém drobných lamel má ještě jednu funkci - zvětšuje kontaktní plochu s podkladem. Zvyšuje rovněž adhezi, jak při rozjezdu, tak zejména při brzdění na sněhu a ledu.“ řekl nám p. Schindler, majitel e-shopu Barum-pneu.cz. Na ledovce, sněhu i posolené vozovce se automobil se zimními pneumatikami lépe ovládá.
Jsou loňské zimní pneumatiky ještě dostatečné?
Váháte-li, zda vám vaše současné zimní pneu následující sezónu ještě dobře poslouží, proveďte jednoduchou kontrolu hloubky vzorku. Ta musí mít hloubku vzorku minimálně 4 mm. Někteří výrobci již začali instalovat do svých pneumatik tzv detekční proužky. Jakmile se objeví, je více než jasné, že je pneumatika sjetá a vyžaduje výměnu. Je-li dezén sjetý, budou se tyto pneumatiky chovat v podstatě jako letní gumy.
Jestliže budete kupovat na letošní sezónu nové zimní pneumatiky, nechejte si poradit od důvěryhodného servisu. Ověřenou kvalitu nabízejí již dlouhodobě zimní pneumatiky Barum, Continental či Michelin. S těmi nikdy chybu neuděláte. Na jedné nápravě je povinnost mít zcela totožné pneumatiky, abyste dosáhli požadované kvality a vlastností vám zvolených pneumatik.
Chytrou volbou jsou kupříkladu zimní pneumatiky BARUM POLARIS 3 - vítěžný produkt roku 2013 v kategorii zimních pneu, zdroj: Barum-pneu.cz
Říjen je ideálním měsícem, kdy se můžete na nastávající zimní sezónu připravit. Buďte ve střehu, ať vás zima nezaskočí! Vyplatí se sledovat akce e-shopů zaměřených na prodej pneumatik, můžeme doporučit www.barum-pneu.cz, který má i vlastní síť pneuservisů.